Musings on financial independence, investing, FIRE and life

by Brendon @ Money FI
Category: Tips and life hacks

A few months ago thrifty-wife and I finished paying off our mortgage and as a result found ourselves with some extra money every month.

This triggered some research into whether we wanted to increase our existing monthly ETF investments, purchase a 2nd property to rent out or begin investing in a REIT.

By purchasing under our means and analyzing our financial situation, we paid off our home in 4 years so we could be debt free.

Our focus is now on making our money grow and work for us rather than paying off multi-decade debt.

How do you decide if something is cheap or expensive? When does something become a worthwhile purchase even if the upfront cost is high? How do we compare alternatives?

In this post I look at the concept of cost per use which can help us make more informed purchases and save money over the long term.

How much does that daily cup of coffee or those weekly meals out cost over time? What if you cut out or reduce a few small recurring expenses and invested that money instead?

In this post I investigate the true cost of seemingly small recurring expenses and habits over time and the effect they have on our future net worth.